3Dženaza-namaz za osam bošnjačkih žrtava ubijenih od strane srpskog agresora klanjana je danas u Višegradu.
Riječ je o osobama koje su ubijene 1992. godine, a čiji su posmrtni ostaci u proteklim godinama ekshumirani na području Višegrada, Srebrenice i Žepe.
Dženazu-namaz je predvodio muftija goraždanski Remzija-ef. Pitić, a za Media centar Islamske zajednice je ovom prilikom govorio glavni imam Medžlisa Islamske zajednice (MIZ) Višegrad Hasan-ef. Skorupan koji je istakao kako šehidsku žrtvu treba razumjevati kao nešto što obavezuje.
– Trebamo maknuti stigmu da su ovo izuzetno teška područja, jer nisu okupirana. Potrebno je da shvatimo da je ovo naša zemlja za koju se trebamo zajednički zalagati, te ni na koji način ne odustajati. Ovdje ukopavamo naše šehide i učimo im dovu.
Dova se, naravno, može učiti sa bilo koje strane svijeta, ali šehidi su nam ostavili u amanet da im dove učimo baš ovdje, što znači da ostanemo i opstanemo na ovim prostorima – kazao je efendija Skorupan.
Dženaza je klanjana Muneveri Šabanija, Hajdaru Jašareviću, Senadu Jašareviću, Asimi Tvrtković, Hani Mujezinović, Amiru Omeroviću, Osmanu Ribcu i Hasibu Nuhanoviću.
Program na mostu Mehmed-paše Sokolovića i posjeta “živim lomačama”
Prije dženaze je na mostu Mehmed-paše Sokolovića obilježena 31. godišnjica zločina počinjenih nad Bošnjacima u Višegradu.
U ovom dijelu programa prisutnima se uime organizatora obratio doc. dr. Ermin Kuka, viši naučni suradnik Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava.
Naglasio je da je ovo okupljanje vid sjećanja svih, na genocidnoj osnovi, nevino ubijenih Bošnjaka Višegrada.
U ovkiru protokola se obratio i Džemal Smajić, delegat Doma naroda Bosne i Hercegovine, te Seid Omerović, predsjednik Saveza logoraša Bosne i Hercegovine
Potpredsjednik entiteta FBiH Refik Lendo je tokom svog obraćanja istakao da u današnje vrijeme patriote Bosne i Hercegovine, uz sjećanje na prošlost, dignute glave nastavljaju živjeti dalje.
Obilježavanju su prisustvovali i potpredsjednici entiteta RS i FBiH, Ćamil Duraković i Igor Stojanović, kao i Adnan Delić, federalni ministar rada i socijalne politike.
Prisutni su nakon ovog programa obišli kuću Mehe Aljića na Bikavcu i Adema Omeragića u Pionirskoj gdje je u “živim lomačana” zapaljeno više od 140 žena, djece i staraca.
Najmlađa žrtva, beba u majčinom zagrljaju u Pionirskoj ulici, imala je samo dva dana i u trenutku smrti nije imala ni ime.
(Izvor: Preporod.info)